Dünyada Ve Türkiye’de Ferrokrom Piyasaları

Dünyada Ve Türkiye’de Ferrokrom Piyasaları
 
Dünyada üretilen krom cevherinin yüzde 90’ının metalurji sanayinde ferrokrom üretiminde, üretilen ferrokromun da yaklaşık yüzde 90’ı paslanmaz çelik sektöründe kullanılıyor. Dolayısıyla, paslanmaz çelikteki arz-talep dengesi direkt olarak dünyadaki krom cevheri ve ferrokrom üretimini ve fiyatını etkiliyor.

Dünya ferrokrom endüstrisinde 1970 yılı başından itibaren, birincil olarak paslanmaz çelik endüstrisindeki faaliyetlere bağlı olarak önemli değişiklikler olmuştur. 1970’de batı dünyasında en büyük iki tüketici ülke olan ABD ve Japonya, aynı zamanda Dünya ferrokrom üretiminin yaklaşık yüzde 45’ini gerçekleştirmekte iken, bugün üretimdeki payları yüzde 2’nin altına düşmüştür. Aynı dönemde, başta Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere, gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan kromit üreticisi ülkelerin üretimi hızla artmıştır.

Krom cevheri ithalatı yapan en önemli ülkeler Çin, Rusya, Japonya, Almanya ve ABD’dir. Krom cevherindeki en büyük pazar yüzde 54,17 ile Çin Halk Cumhuriyeti’dir. İhracatta ise Güney Afrika, Türkiye, Pakistan, Hollanda ve ABD en önemli ülkelerdir.

Günümüzde, sadece Türkiye fiyatlarının belirlenmesinde değil, dünya krom cevheri fiyatlarının belirlenmesinde de, en önemli etkiye sahip olan ülke yoğun cevher alımlarından dolayı Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Krom cevheri diğer bazı metal cevherleri gibi metal borsalarında kota olamamakta, bu yüzden fiyatlar piyasadaki arz–talep dengesine göre belirlenmektedir.
Türkiye’nin Krom Cevheri İhracatı

Türkiye’de krom cevheri, ferrokrom ve krom kimyasalları üretimi ağırlıkla ihracata yönelik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle krom madenciliği dış pazarlarda oluşan fiyat dalgalanmalarından büyük ölçüde etkilenmektedir. Pazar koşullarının elverişli olmadığı yıllarda üretim düşmekte, fiyatların uygun olduğu yıllarda ise artmaktadır. Geçmiş dönemler incelendiğinde krom pazarlarındaki iniş ve çıkışlar genelde 5’er yıllık dönemler sergilemektedir. Diğer bir deyişle, 5 yıllık iyi pazar koşullarını 5 yıllık kötü pazar koşulları izleye gelmiştir.

Türkiye’nin uzun dönemli ihracat rakamları incelendiğinde, bazı dalgalanmalara karşın üretim ve ihracatında genel bir artış trendi söz konusudur. Son yıllarda 14 milyon ton seviyelerinde gerçekleşen dünya krom cevheri üretiminde ülkemizin payı, 1997 yılında yüzde 11 iken, üretim miktarının giderek azalması nedeniyle 2002 yılında yüzde 2 seviyelerine düşmesine rağmen, 2005 yılında bu oran artmıştır. Dünya piyasalarında kromit fiyatlarının artması ile ülkemizdeki krom cevheri üretimi ve ihracatı da artmaya başlamıştır.

 

Reklamlar
krom kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , , . Dünyada Ve Türkiye’de Ferrokrom Piyasaları için yorumlar kapalı
%d blogcu bunu beğendi: